TN Vizesi: Meksika Vatandaşları için Prosedürler

Columbus Ohio, Cleveland Ohio, Southfield Michigan ve Washington, D.C.'deki Göçmenlik Avukatları

TN vizesi yalnızca Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) anlaşması ülkeleri olan Kanada ve Meksika vatandaşları için geçerlidir. Kurallar, hangi ülkeden olduğunuza bağlı olarak farklılık gösterir. Meksika vatandaşları bir ABD konsolosluğuna başvurmalı ve vize damgası almalıdır (zaten ABD'de değilse).

 

ABD konsolosluk görevlisine, varsa ve mevcutsa, aşağıdaki belgeleri sağlamanız önerilir:

 1. 1. Meksika vatandaşlığınızın kanıtı olarak geçerli Meksika pasaportu;
 2. 2. ABD'de çalıştığınızın kanıtı olarak, işiniz, kalış süreniz ve daha fazlası hakkında ayrıntılı bilgi içermesi gereken işveren mektubu;
 3. 3. Mesleki TN yeterliliğinizin belgeleri (diploma ve transkriptler, mesleki lisans, orta öğretim sonrası transkript, özgeçmiş ve/veya mesleki deneyim mektupları); ve
 4. 4. Göçmen olmama niyetinizi gösteren kendi ülkenizle bağlarınızın kanıtı.

Her ABD konsolosluğunun hangi belgelerin gerekli olduğu konusunda farklı gereksinimleri olabilir, bu nedenle önceden kontrol etmeniz ve gerekirse ek belgeler almanız önerilir.

Kapsamlı göçmenlik hukuku deneyimi ve müvekkillerimizin göçmenlik hedeflerine ulaşma konusundaki gönülden bağlılığı ile Shihab & Associates Hukuk Bürosu'ndaki ekibimiz, TN vizesine başvururken ihtiyacınız olan rehberlik ve temsili sunmaya hazırdır. Seçenekleriniz ve nasıl ilerleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir konsültasyon ile başlamanızı öneririz.

 

TN Başvurusu ve ABD Kabul Süreci

Meksika vatandaşları için TN başvurusu ABD Konsolosluğu'nda veya ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) aracılığıyla Form I-129 ile yapılabilir. Geçerli bir TN vizesi ve ABD'li işvereninizden profesyonel iş görevleriniz ve diğer gerekli bilgilerle ilgili bir beyan aldıktan sonra, bir giriş limanında Amerika Birleşik Devletleri'ne kabul için başvurabilirsiniz. Giriş limanında geçerli bir TN vizesine sahip olmak, ABD'ye kabul edileceğinizin garantisi değildir ve aksi takdirde kabul edilemezseniz kabul edilmeyebilirsiniz.

 

Aynı başvuru ve kabul kuralları bakmakla yükümlü olduğunuz eşiniz ve çocuklarınız için de geçerlidir. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler ABD'ye girmek için TD vizesine başvurmalıdır.

 

Giriş noktasında ABD'ye kabul edilmeniz reddedilirse, Meksika vatandaşlarının nadiren hızlandırılmış sınır dışı işlemlerine tabi tutulduğunu unutmayın, çünkü bir Meksika vatandaşı olarak, TN vizenizi almak için ABD konsolosluğuna yeterli kanıt sunmanız gerekirdi. Hızlandırılmış sınır dışı işlemleri normalde kasıtlı yanlış beyan veya vize sahtekarlığı vakaları için ayrılmıştır.

 

USCIS veya ABD Konsolosluk Ofisinde Uzatma Başvurusu

NAFTA, TN statüsünün üç yıla kadar artışlarla verilmesini sağlasa da, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Meksika ile olan karşılıklılık programı, TN vizesinin geçerlilik süresini 12 ay ile sınırlandırmaktadır. Bu, ilk TN vizenizin en fazla 12 ay geçerli olacağı anlamına gelir. Yine de, Amerika Birleşik Devletleri'ne girdikten sonra, TN durumunuz maksimum üç yıl için iyidir. Vizeniz ABD'ye girmenize izin verir; Durumunuz kalmanıza izin veriyor.

 

TN Durumunuzun Uzunluğunu Belirleme

TN durumunuzun uzunluğu karşılıklılık programı tarafından değil, diğer faktörler tarafından belirlenir. Alacağınız statü, en fazla üç yıla kadar, hedeflediğiniz istihdamın tamamı için olmalıdır. Bu, işvereninizden aldığınız ve planladığınız çalışma sürenizin ne kadar olacağını gösteren imzalı bir mektup veya benzeri bir belge ile belirlenir.

 

Mesela:

 1. 1. İstihdamınız iki yıl sürecekse, TN durumunuz iki yıl olmalıdır.
 2. 2. İstihdamınız üç kişilik olacaksa, TN durumunuz üç kişilik olmalıdır.
 3. 3. İstihdamınız üç yıldan fazla sürecekse, TN durumunuz üç yıl ile sınırlandırılmalı ve uzatma başvurusunda bulunabilmelidir.

İlk statü döneminden sonraki uzantıların mevcut olduğunu unutmayın.

 

Pasaportunuzun Geçerlilik Tarihini Kontrol Edin

TN statünüzün uzunluğu da pasaportunuzun geçerlilik tarihine göre belirlenir. TN statünüz pasaportunuzun geçerlilik süresinden daha uzun olamaz. Örneğin, amaçlanan çalışma süreniz üç yıl olsa bile, pasaportunuz yalnızca önümüzdeki iki yıl için geçerli olacaksa, TN durumunuz yalnızca iki yıl geçerli olmalıdır.

TN vizesine başvurmak veya herhangi bir göçmenlik sorunuyla uğraşmak karmaşık ve zor olabilir. Uyulması gereken pek çok kural ve prosedürle, çıkarlarınız en iyi şekilde deneyimli bir hukuk uzmanı tarafından temsil edilir. Yaygın tuzaklardan kaçınabilir ve daha hızlı, daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Why Choose Shihab & Associates?

Retaining an Immigration Attorney is an Important Decision
 • Personal and Exceptional Approach to Processing Visas and Working With Our International Clients
 • US Immigration Services Offered in Columbus, Cleveland, Southfield, & Washington DC
 • Technologically Savvy Law Firm with Implementation of Numerous Tools to Deliver Case Progress

Secure an Immigration Attorney Today

Our lawyers will individually and clearly explain the visa or green card process and will simplify the complex procedure in small, easy to understand steps.

 • Please enter your first name.
 • Please enter your last name.
 • Please enter your phone number.
  This isn't a valid phone number.
 • Please enter your email address.
  This isn't a valid email address.
 • Please make a selection.
 • Please enter a message.
 • By submitting, you agree to be contacted about your request & other information using automated technology. Message frequency varies. Msg & data rates may apply. Text STOP to cancel. Acceptable Use Policy