TN Vizesi 

TN Vizesi nedir?

TN vizesi, Amerika Birleşik Devletleri ile komşuları Kanada ve Meksika arasında ekonomik ilişkiler kurmak için oluşturulan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın (NAFTA) bir sonucudur. TN, Kanada ve Meksika'nın nitelikli vatandaşlarının ABD'de profesyonel olarak çalışmasına olanak tanıyan göçmen olmayan bir vize kategorisidir. İlk kalış süresi en fazla 3 yıldır. Kalış süresinin uzatılması, Meksika veya Kanada vatandaşı olmanıza bağlı olarak ABD'de Form I-129 ile dosyalanabilir veya yurtdışında Gümrük ve Sınır Devriyesi (CBP) veya ABD Konsolosluğu'nda yapılabilir. Eşiniz ve çocuklarınız sizinle birlikte gelmek için TD vizesi alabilirler.

 

TN vizesine hak kazanmak için aşağıdaki kriterler gereklidir:

 1. Kanada veya Meksika vatandaşı olmalısınız;
 2. Mesleğiniz NAFTA kapsamında olmalıdır;
 3. İş pozisyonu mesleğinizi gerektirmelidir;
 4. ABD'li bir işveren için çalışmak için gerekli düzenlemelere sahip olmalısınız; ve
 5. Mesleğinizi icra edebilecek nitelikte olmalısınız.

 

TN vizesi hakkında sorularınız varsa ve deneyimli bir avukata danışmak istiyorsanız, Shihab & Associates Hukuk Bürosu ile iletişime geçmek için beklemeyin. Columbus TN vize avukatlarımız, çok çeşitli karmaşık çalışma vizeleri ve diğer göçmenlik hukuku konularında 50 yılı aşkın birleşik yasal deneyime sahiptir.

 

NAFTA Kapsamındaki Meslekler

TN vizesine hak kazanmak için ABD'de bulunan bir işverenden iş teklifi almanız gerekir. Serbest meslek sahibi olmayabilirsiniz, ancak işveren için bağımsız bir yüklenici olabilirsiniz. İşvereniniz, TN vize dilekçenizi desteklemek için kanıt olarak kullanabileceğiniz bir mektup sağlamalıdır. Mektup, firmanın, pozisyonun ve iş deneyimi, lisanslama ve eğitim dahil olmak üzere iş gereksinimlerinin bir tanımını içermelidir.

 

TN vizesi alabilmek için mesleğinizin aynı zamanda aşağıdaki gibi NAFTA eki 1603.D.1 kapsamındaki mesleklerden biri olması gerekir:

 1. Genel MesleklerMuhasebeci, Mimar, Bilgisayar Sistemleri Analisti, Afet Yardım Sigortası Hasar Eksperi, Ekonomist, Mühendis, Ormancı, Grafik Tasarımcı, Otel Müdürü, Endüstriyel Tasarımcı, İç Mimar, Arazi Araştırmacısı, Peyzaj Mimarı, Avukat, Kütüphaneci, Yönetim Danışmanı, Matematikçi, Menzil Yöneticisi/Menzil Korumacısı, Araştırma Görevlisi, Bilimsel Teknisyen/Teknoloji Uzmanı, Sosyal Hizmet Uzmanı, Ders Uzmanı, Teknik Yayınlar Yazarı, Şehir Plancısı, Mesleki Danışman.
 2. Tıp Meslekleri: Diş Hekimi, Diyetisyen, Tıbbi Laboratuvar Teknoloğu / Tıbbi Teknoloji Uzmanı, Beslenme Uzmanı, Mesleki Terapist, Eczacı, Doktor, Fizyoterapist / Fizyoterapist, Psikolog, Eğlence Terapisti, Kayıtlı Hemşire, Veteriner.
 3. Bilim Adamı Meslekleri: Ziraatçı, Hayvan Yetiştiricisi, Hayvan Bilimcisi, Arı Uzmanı, Gökbilimci, Biyokimyacı, Biyolog, Kimyager, Süt Bilimcisi, Entomolog, Epidemiyolog, Genetikçi, Jeolog, Jeokimyacı, Jeofizikçi, Bahçıvan, Meteorolog, Farmakolog, Fizikçi, Bitki Yetiştiricisi, Kümes Hayvanları Bilimcisi, Toprak Bilimcisi, Zoolog.
 4. Öğretmen Meslekleri: Kolej, Ruhban Okulu, Üniversite.

NAFTA mesleklerinin çoğu en az bir lisans derecesi gerektirir. Derece gerektiren meslekler için, derece yerine iş deneyimi genellikle kabul edilmez. Üç yıllık Kanada lisans dereceleri kabul edilebilir.

 

Kanada Vatandaşları için TN Vize Prosedürü

Genel olarak, Kanada vatandaşlarının vize almaları gerekmez. Kanada vatandaşıysanız, ABD Konsolosluğu'na TN vizesi başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Başvurunuzu belirlenmiş bir ABD giriş limanında bir CPB görevlisine yapabilirsiniz. Kanada vatandaşlığının kanıtı, müstakbel işvereninizden bir mektup ve kimlik bilgilerinizin bir değerlendirmesini içeren belgeler sunmalısınız.

 

Başvurunuzu sınırda yapmaya alternatif olarak, işvereniniz sizin adınıza ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri'ne (USCIS) bir I-129 Göçmen Olmayan İşçi Dilekçesi verebilir. Onaylandıktan sonra, CBP görevlisine Kanada vatandaşlığı kanıtınızı ve I-129 onay bildiriminizi sunarak kabul için başvurabilirsiniz.

 

Meksika Vatandaşları için TN Vize Prosedürü

Meksika vatandaşı olarak, bir yıl geçerli olan bir vizeye sahip olmanız gerekir (halihazırda ABD'de değilseniz). TN vize başvurunuz Meksika'daki bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna yapılır. TN vizeniz onaylandıktan sonra, bir ABD giriş limanında CBP'ye giriş için başvurabilirsiniz.

 

Pasaport ve Kimlik Belgesi Gereksinimleri

TN vizesi alırken, Kanada veya Meksika vatandaşı olduğunuza dair kanıt sunmalısınız:

 1. Kanada vatandaşıysanızBatı Yarımküre dışından gelmiyorsanız veya bir havaalanı üzerinden bir giriş limanından gelmiyorsanız pasaporta ihtiyacınız yoktur. Vatandaşlığınızı gösteren bir belge (örneğin doğum belgesi) ve kimliğinizi kanıtlayan bir belge (örneğin ehliyet) sağlamanız gerekecektir.
 2. Meksika vatandaşıysanız, geçerli bir pasaport göstermeniz gerekecektir. Eşiniz ve çocuklarınız, Kanada veya Meksika vatandaşı olmasalar bile TD vizesi ile sizinle birlikte gelmeye hak kazanacaklardır.

 

Göçmen Olmayan Niyet

TN vizesi göçmen olmayan bir vizedir, yani ABD'de kalıcı oturma izni vermez, bunun yerine tıpkı H-1B ve L vizeleri gibi ABD'de geçici olarak kalış sağlar. Ancak, H-1B ve L vizelerinden farklı olarak, TN vizesi göçmen olmayan bir niyetinizin olmasını gerektirir. Bu, TN vizesine hak kazanabilmek için niyetinizin geçici olarak ABD'de kalmak ve ardından kendi ülkenize dönmek olduğunu kanıtlamanız gerektiği anlamına gelir. Bunu sağlamak için, ikamet, mülk, emlak, finansal veya diğer bağlantılar gibi kendi ülkenizle bağlarınızı gösterebilir ve ayrıca ABD'deki iş görevinizin sınırlı bir süre için olacağını ve belirli bir tarihte sona ermesi gerektiğini gösterebilirsiniz.

 

TN Vize Uzatmalarında Sınır Yok

Kalış süresi konusunda maksimum limitleri olan H-1B ve L vizelerinin aksine, TN vize uzatmaları sınırsızdır ve kalıcı olarak kalma niyetiniz olmadığı sürece ABD'de kalabileceğiniz sürenin maksimum sınırı yoktur. İlk vize, uzatmalar gibi bir ila üç yıl içindir. Bununla birlikte, birkaç yıldır TN vize statüsü ile ABD'de bulunuyorsanız, niyetinizin geçici olarak mı yoksa kalıcı olarak mı ABD'de olmak olduğunu belirlemek için herhangi bir kalış süresi uzatması USCIS tarafından daha fazla incelemeyle incelenecektir. Bu nedenle, yolun aşağısında bir göçmen vizesi (yeşil kart) için kapıyı açık bırakmak için bir noktada statüyü TN'den H-1B veya L'ye değiştirmeyi düşünmek iyi bir fikir olabilir.

Why Choose Shihab & Associates?

Retaining an Immigration Attorney is an Important Decision
 • Personal and Exceptional Approach to Processing Visas and Working With Our International Clients
 • US Immigration Services Offered in Columbus, Cleveland, Southfield, & Washington DC
 • Technologically Savvy Law Firm with Implementation of Numerous Tools to Deliver Case Progress

Secure an Immigration Attorney Today

Our lawyers will individually and clearly explain the visa or green card process and will simplify the complex procedure in small, easy to understand steps.

 • Please enter your first name.
 • Please enter your last name.
 • Please enter your phone number.
  This isn't a valid phone number.
 • Please enter your email address.
  This isn't a valid email address.
 • Please make a selection.
 • Please enter a message.
 • By submitting, you agree to be contacted about your request & other information using automated technology. Message frequency varies. Msg & data rates may apply. Text STOP to cancel. Acceptable Use Policy