NATO ve Uluslararası Örgütler için G1-G5 Vizesi

Uluslararası Örgüt Çalışanları ve NATO Vizeleri

Uluslararası Kuruluşlar (G) ve NATO vizeleri, diplomatlara ve diğer hükümet yetkililerine ABD'ye seyahat etmeleri için verilir. "G" vizeleri, doğrudan uluslararası bir kuruluş tarafından istihdam edilen veya uluslararası kuruluşlarda yabancı bir hükümeti temsil eden kişilere verilir. "A" vizeleri, ABD'ye seyahat eden yabancı bir hükümetin temsilcilerine, o hükümet için resmi faaliyetlerde bulunmak üzere verilir.                                                                                 

G-1 Diplomatik Vizesi

G-1 Diplomatik Vizesi, ABD tarafından Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası vb. gibi uluslararası bir kuruluşta çalışmak üzere ABD'ye girmek üzere tanınan yabancı hükümetlerin belirlenmiş yerleşik temsilcilerine verilen göçmen olmayan bir vizedir. Asıl G-1 Vizesi sahiplerinin personeli ve birinci dereceden aile üyeleri (eş ve çocuklar) da G-1 Vizesi almaya hak kazanır. Bakmakla yükümlü oldukları kişiler ancak USCIS'ten izin aldıktan sonra çalışabilirler. Bakmakla yükümlü oldukları kişiler, G-1 Vizesi ile tam zamanlı eğitim için başvurabilirler.

 

Uygunluk

G-1 vizesine hak kazanmak için başvuru sahibi:

 1. ABD tarafından tanınan Hükümetin ana temsilcisi; veya
 2. Uluslararası bir kuruluşun üyesi.                                                                                                                      

Sınırlama

G-1 vizesinin sınırlaması, başvuru sahibinin yalnızca Uluslararası Örgütler Dokunulmazlıklar Yasası uyarınca Başkan tarafından belirlenen uluslararası örgüt ve anlaşmalarla ilgili görevleri yerine getirebilmesidir.

Vizenin Süresi

G-1 Vizesi sahibi, Dışişleri Bakanı G-1 statüsünü tanımaya devam ettiği sürece ABD'de süresiz olarak kalabilir. Başvuru sahibinin geri dönmeyi düşündüğü yabancı bir ikametgahı olması şartı yoktur.

Bağımlı

G-1 vizesi sahibi, birinci dereceden aile üyelerini (kan, evlilik veya evlat edinme yoluyla yakın akraba olan ve evde düzenli olarak ikamet edenler) getirebilir. Vize sahibine aynı G-1 statüsünde katılabilirler. Kişisel refakatçiler ve hizmetliler, ABD'deki vize sahibine G-5 vizesi ile katılabilirler.

 

G-1 vizesi sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler ancak USCIS'ten izin aldıktan sonra çalışabilirler. Önceden izin almadan çalışmak vize statüsünün ihlali olarak kabul edilir. ABD ile vize sahibinin ülkesi arasında karşılıklı bir çalışma düzenlemesi varsa, çalışma izni için başvurabilirler.

ABD'deyken Gelir Vergisinin Ödenmesi

G statüsü diplomatik vize sahiplerinin, Dünya Bankası ve IMF gibi uluslararası kuruluşlarda çalışıyorlarsa, G statüsündeyken gelir vergisi ödemeleri gerekmez.

G-2 Diplomatik Vize

G-2 Diplomatik Vizesi, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası vb. gibi uluslararası bir kuruluşta çalışmak üzere ABD'ye girmek üzere ABD tarafından tanınan yabancı bir hükümetin ana temsilcisi dışında herhangi bir rütbedeki akredite bir temsilciye verilen göçmen olmayan bir vizedir. Asıl G-2 vizesi sahiplerinin personeli ve birinci dereceden aile üyeleri (eş ve çocuklar) da G-2 vizesi almaya hak kazanır.

G-3 Diplomatik Vize

G-3 Diplomatik Vizesi, tanınmayan yabancı hükümetlerin temsilcilerine ABD'ye girmeleri ve Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası vb. gibi uluslararası bir kuruluş için çalışmaları için verilen göçmen olmayan bir vizedir. Asıl G-3 vizesi sahiplerinin birinci dereceden aile üyeleri (eş ve çocuklar) da G-3 vizesi almaya hak kazanır.

G-4 Diplomatik Vize

G-4 Diplomatik Vizesi, herhangi bir rütbedeki uluslararası kuruluşların memurlarına veya çalışanlarına kendi faaliyetlerini yürütmek üzere ABD'ye girmeleri için verilen göçmen olmayan bir vizedir. Asıl G-4 vizesi sahiplerinin personeli ve birinci dereceden aile üyeleri (eş ve çocuklar) da G-4 vizesi almaya hak kazanır.

G-5 Diplomatik Vize

G-5 Vizesi, asıl G-1, G-2, G-3 ve G-4 Vizesi sahiplerinin refakatçilerine, hizmetlilerine veya kişisel çalışanlarına, müvekkile hizmet vermek üzere ABD'ye girmeleri için verilen göçmen olmayan bir vizedir. Asıl G-5 Vizesi sahiplerinin birinci dereceden aile üyeleri (eş ve çocuklar) da G-5 Vizesi almaya hak kazanır. Bir G-5 Vizesi sahibi ABD'de üç yıla kadar kalabilir. Kalış süresi iki yıl daha uzatılabilir. G-5 A Vizesi sahipleri, aşçı, hizmetçi, temizlikçi, kapıcı, çamaşırcı, bakıcı, bebek bakıcısı vb. dahil olmak üzere yerel pozisyonlarda bulunabilirler.

NATO Vizesi

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) uyarınca, üye ülkelerden temsilciler ve personel geçici vizelerle ABD'yi ziyaret edebilir. Anlaşmaya göre göçmenlik denetimlerine ve belge gerekliliklerine tabi değildirler. Konsolosluk yetkilileri kabul edilip edilmediklerine karar verir ve vizeleri, Dışişleri Bakanı statülerini tanıdığı sürece geçerlidir.

Başvuru sahibi NATO-1, NATO-2, NATO-3, NATO-4, NATO-5 veya NATO-6 sembolü altında sınıflandırılır. Buna ulusal temsilciler, uluslararası personel ve NATO-1'den NATO-6'ya kadar sınıflandırılan bir kişinin birinci dereceden aile üyeleri dahildir. İstihdam izni Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla alınır.

Pasaport ve Vize Gerekliliklerinden Muaf

Birçok silahlı kuvvetler personeli, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki NATO Müttefik Karargahı'na bağlıysa ve resmi bir iş için seyahat ediyorsa veya NATO Kuvvetlerin Statüsü Anlaşması kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'ne giriyorsa, pasaport ve vize şartlarından muaftır. Ancak, resmi askeri kimlik kartları ve NATO seyahat emirleri taşımaları gerekir.

Kişisel Personel ve Ev İşçileri veya Hizmetliler – NATO-7 Vizesi

NATO-1'den NATO-6'ya kadar geçerli vize sahiplerinin kişisel çalışanlarına, refakatçilerine, ev işçilerine veya hizmetlilerine NATO-7 vizesi verilebilir. Başvuru sahibi için büyükelçilik veya konsoloslukta bir görüşme gereklidir. ABD'de istihdam alanında sunulanla karşılaştırılabilir adil ücret kanıtı gereklidir. Ayrıca, başvuru sahibinin sözleşmeli istihdam görevlerini yerine getireceğini göstermesi gerekir.

Bize Ulaşın

Bir göçmenlik meselesi hakkında sorularınız varsa ve/veya bu süreçte yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen göçmenlik avukatlarımızla iletişime geçin veya bir avukatla görüşmek için size en yakın ofisteki Shihab & Associates Hukuk Bürosu'nu arayın. Aile göçmenliği, göçmen vizeleri, göçmen olmayan vizeler, çalışma vizeleri ve H1B vizeleri, Yatırımcı Vizeleri, PERM başvuruları, Yeşil Kartlar ve Daimi İkamet ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli konuları ele alıyoruz.

Why Choose Shihab & Associates?

Retaining an Immigration Attorney is an Important Decision
 • Personal and Exceptional Approach to Processing Visas and Working With Our International Clients
 • US Immigration Services Offered in Columbus, Cleveland, Southfield, & Washington DC
 • Technologically Savvy Law Firm with Implementation of Numerous Tools to Deliver Case Progress

Secure an Immigration Attorney Today

Our lawyers will individually and clearly explain the visa or green card process and will simplify the complex procedure in small, easy to understand steps.

 • Please enter your first name.
 • Please enter your last name.
 • Please enter your phone number.
  This isn't a valid phone number.
 • Please enter your email address.
  This isn't a valid email address.
 • Please make a selection.
 • Please enter a message.
 • By submitting, you agree to be contacted about your request & other information using automated technology. Message frequency varies. Msg & data rates may apply. Text STOP to cancel. Acceptable Use Policy