NAFTA

NAFTA (NAFTA Anlaşması)

NAFTA Kapsamında Meksikalı ve Kanadalı Profesyoneller

 1. GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasında imzalanan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması, ABD'ye basitleştirilmiş vize süreçleri yarattı. NAFTA anlaşması kapsamında yer alan dört vize türü vardır:

1. B–1 Yasanın 101(a)(15)(B) bölümü uyarınca iş amaçlı geçici ziyaretçiler

2. Kanunun 101(a)(15)(E) bölümü uyarınca E-1 veya E-2 anlaşmalı tüccarlar ve anlaşmalı yatırımcılar

3. Kanunun 101(a)(15)(L) bölümü uyarınca L-1 şirket içi transferler; ve

4. Yasanın 214(e) bölümü uyarınca TN profesyonel düzeydeki çalışanlar

 

En yaygın NAFTA vizesi türü, Meksika ve Kanada'dan profesyonellerin ABD'ye girmesine ve ABD'li işverenler için çalışmasına izin veren TN vizesidir. NAFTA kapsamındaki en avantajlı vize aracı, giriş limanında yukarıda belirtilen vize kategorilerinden herhangi biri hakkında karar alabilme yeteneğidir. Meksika ve Kanada Vatandaşları, Anlaşmalı Yatırımcı, Anlaşmalı Tüccar veya Şirket İçi Devralan ile ilgili karmaşık bir dilekçe hakkında, bu tür vizeleri doğrudan karara bağlayabilecek giriş limanında aynısını sunarak karar alabilirler.

Bu makale, Meksikalı ve Kanadalı profesyonellere verilen TN vizelerine odaklanacaktır.

 

II. TN VIZE GEREKSINIMLERI

Kanada veya Meksika'daki profesyoneller, aşağıdaki şartların tümü yerine getirilirse, istihdamı kabul etmek üzere ABD'ye girmek için bir TN vizesi ataması alabilirler:

1. Yabancı, Meksika veya Kanada vatandaşıdır;

2. Aranan pozisyon NAFTA listesindedir;

3. Meksikalı veya Kanadalı profesyonel, ABD'li bir işverenden yarı veya tam zamanlı bir iş teklifi aldı; ve

4. Meksikalı veya Kanadalı profesyonel, belirli bir pozisyonu doldurmak için niteliklidir.

 

1. Kanada Vatandaşları

Çoğu durumda, Kanada vatandaşlarının TN vize unvanını almak için vize almalarına gerek yoktur. Belirtildiği gibi, Kanadalı profesyoneller gerekli belgelerle giriş limanında yararlanabilir ve TN vize statüsünü alabilirler. TN vize durumu, TN vize durumunu gösteren bir Varış/Ayrılış Kayıt Formu I-94'ün düzenlenmesiyle kanıtlanmıştır. Aynı zamanda Kanada Vatandaşı olan Kanada Vatandaşlarının eşleri ve çocukları, asıl yabancı TN vize atamasını alırken aynı zamanda TD vizesi alabilirler. Bakmakla yükümlü olunan kişiler Kanada Vatandaşı değilse, Kanadalı profesyonel ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, ABD'ye girmeden önce bir ABD Konsolosluğunda vize verilmesini isteyecektir.

 

2. Meksika Vatandaşları

Kanadalı meslektaşlarının aksine, Meksika vatandaşları bir ABD Konsolosluğuna TN vizesi başvurusunda bulunmalı ve ABD'ye girmeden önce mülakata girmelidir. Alternatif olarak, Meksika Vatandaşları, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi'nden önce ABD'de bulunuyorlarsa statü değişikliği için de başvurabilirler. Meksika Vatandaşlarının eşleri ve çocukları, asıl yabancı TN vize atamasını alırken aynı zamanda TD vizesi alabilirler.

 

3. Pozisyon Sınıflandırması ve Minimum Gereksinimler

TN vize başvurularının en kritik gerekliliklerinden biri, ister bir ABD giriş limanında ister USCIS'te olsun, yargı görevlilerinin, aranan pozisyon sınıflandırmasının Ek 1603, Ek 1603.d.1'de listelenenlerden birine uygun olup olmadığına yakından bakmasıdır. kelimesi kelimesine. Ayrıca, yabancının yukarıda belirtilen belgeye göre asgari niteliklere sahip olup olmadığına bakarlar. Ek olarak, bu tür bir mesleki sınıflandırmaya eklenen pozisyon tanımı makul bir alaka düzeyine sahip olmalıdır.

 

4. Kalış Süresi

TN vizeleri artık üç yıllık bir süreye kadar verilmektedir. Kanadalı veya Meksikalı profesyonel, USCIS'ten önce, Kanada Vatandaşları için bir giriş limanında veya Meksika vatandaşları için bir ABD Konsolosluğu'na başvurarak statünün uzatılmasını talep edebilir.

 

4. Kalış Süresi

TN vizeleri artık üç yıllık bir süreye kadar verilmektedir. Kanadalı veya Meksikalı profesyonel, USCIS'ten önce, Kanada Vatandaşları için bir giriş limanında veya Meksika vatandaşları için bir ABD Konsolosluğu'na başvurarak statünün uzatılmasını talep edebilir.

 

5. TN ve TD Vize Sahipleri için Çift Niyet Sorunları

TN vize durumu, göçmen vizesine başvurarak ABD'de kalıcı olarak kalmak isteyen bazı Kanada veya Meksika Vatandaşları için taktiksel bir sorun teşkil edebilir. Bunun nedeni, TN vizelerinin başvuru sahibinin ABD'ye göç etme niyetinde olmadığını göstermesini gerektirmesidir. Sorun, bu gerekliliğin vize başvurusu sırasında dışa dönük bir şekilde ifade edilmemesidir. Başka bir deyişle, birçok Kanada ve Meksika vatandaşı, TN vize statüsünü alırken bu kadar umut verici olduklarının farkında bile olmayabilir. Bu nedenle, bu tür TN vizesi alıcıları, TN vize statüsündeyken daimi ikamet başvurusunda bulunmaya devam ederlerse, TN vizesini alırken dolandırıcılık yapmakla suçlanma ihtimaliyle karşı karşıya kalabilirler.

 

TN vizesi sahiplerinin, TN vizesini alırken ne vaat ettiklerini bilmeleri gerektiğini unutmamak çok önemlidir. Buna ek olarak, TN vizesi sahipleri, göçmen vizesi işlemleri sırasında komplikasyonlardan kaçınmak için daimi ikamet veya daimi ikamet peşinde koşmadan önce çift niyete (L, O veya benzeri vize gibi) izin veren başka bir vizeye başvurmadan önce statülerini H-1B vizesi olarak değiştirmelidir.

 

III. SONUÇ

NAFTA anlaşması, B, L, E ve TN vizeleri için belirli göçmen olmayan vize statülerinin karara bağlanması için basitleştirilmiş prosedürler sağlar. Kanada vatandaşları başvurularını giriş limanında karara bağlamaya hak kazandıkları için, karmaşık bir yatırım fırsatıyla ilgili kendi başvurularını Gümrük ve Sınır Koruma (CPB) ofisine taşıyabilir ve kısa bir süre içinde vize statüsü ile çıkabilirler. Ayrıca, Kanada Vatandaşı, başka herhangi bir uyruk veya vize başvuru ortamı için mevcut olmayan bir konu olan soruları yanıtlayabilir ve yargı görevlisi ile etkileşime girebilir. Bu nedenle, NAFTA anlaşması kapsamındaki vize kategorileri, göz ardı edilmemesi gereken güçlü bir göçmenlik aracı olabilir.

 

Shihab & Associates Hukuk Bürosu ile İletişime Geçin

Shihab & Associates Hukuk Bürosu, dünya çapındaki müşterileri adına binlerce vize işlemiştir ve NAFTA anlaşmasında deneyimlidir. Müşterileri USCIS, Meksika'daki ABD Konsoloslukları ve giriş limanından önce temsil etmişlerdir. TN vizesi veya Kuzey Atlantik Serbest Ticaret Anlaşması kapsamındaki başka bir vize ile ilgili bir sorunuz varsa, Columbus, Ohio, Cleveland, Ohio, Southfield, Michigan ve Washington, D.C.'deki ofislerimizden Shihab & Associates Hukuk Bürosu ile iletişime geçin

Why Choose Shihab & Associates?

Retaining an Immigration Attorney is an Important Decision
 • Personal and Exceptional Approach to Processing Visas and Working With Our International Clients
 • US Immigration Services Offered in Columbus, Cleveland, Southfield, & Washington DC
 • Technologically Savvy Law Firm with Implementation of Numerous Tools to Deliver Case Progress

Secure an Immigration Attorney Today

Our lawyers will individually and clearly explain the visa or green card process and will simplify the complex procedure in small, easy to understand steps.

 • Please enter your first name.
 • Please enter your last name.
 • Please enter your phone number.
  This isn't a valid phone number.
 • Please enter your email address.
  This isn't a valid email address.
 • Please make a selection.
 • Please enter a message.
 • By submitting, you agree to be contacted about your request & other information using automated technology. Message frequency varies. Msg & data rates may apply. Text STOP to cancel. Acceptable Use Policy