I Yabancı Medya, Basın ve Radyo Vizesi

Televizyon, Radyo, Basın ve Diğer Medya Kuruluşları Tarafından İstihdam Edilen Yabancı Uyruklular

 

Medya Vizesinin (I Visa) Amacı Nedir?

I Vizesi, yabancı bir medya kuruluşunda yurtdışında çalışan ve ABD'ye kendi ofislerinde gazeteci olarak çalışmaya devam etmek için gelen film, basın, televizyon ve radyo mensupları da dahil olmak üzere yabancı gazetecilere ve muhabirlere yönelik göçmen olmayan bir çalışma vizesidir. Hak kazanmak için, yabancı uyrukluların, temsil ettikleri yabancı medya kuruluşunun çıkarlarını artırmak için güncel olaylar hakkında bilgi toplama faaliyetlerine katılarak yabancı işverenlerinin işlevini geliştirmek için ABD'ye gelmeleri gerekir.

 

Hangi Faaliyetler Gazetecileri I Vizesi Almaya Hak Kazanır?

 

Yabancı uyruklu kişiyi I vizesi almaya hak kazanan çeşitli faaliyetler vardır. Aşağıda en yaygın etkinliklerin bir listesi bulunmaktadır:

 1. Güncel bir haber değeri olayı veya bir belgesel hakkında bilgi toplamakla meşgul olan birincil çalışanlar.
 2. Film yapımı veya dağıtımı amacıyla istihdam edilen medya çalışanları, ancak yabancı kaynaklar tarafından finanse ediliyorlarsa ve haber yayını için film malzemesi çekmekle ilgileniyorlarsa.
 3. Sözleşmeli gazeteciler: Ticari, reklam veya eğlence ile ilgili olmayan, yurtdışında kullanılmak üzere haber değeri taşıyan veya kültürel bilgiler üretmek için bir medya kuruluşuyla geçerli ve devam eden bir sözleşme ilişkisi olan, iyi niyetli bir gazetecilik topluluğu veya kuruluşu tarafından resmi olarak verilmiş resmi unvana sahip çalışanlar.
 4. Bağımsız bilgi üretim kuruluşları tarafından istihdam edilen işçiler: yalnızca bu tür çalışanların iyi niyetli bir gazetecilik topluluğu veya kuruluşu tarafından verilen resmi bir kimlik belgesine veya atamaya sahip olması durumunda.
 5. ABD merkezli bir basın veya yayın kuruluşunun veya ağının yabancı bir şubesi tarafından istihdam edilen medya çalışanları: ön koşul olarak, yabancı uyruklu kişinin yurtdışındaki bir izleyici kitlesine yaymak üzere rapor vermek veya bilgi toplamak için ABD'ye gelmesi gerekir.
 6. Yabancı devlet turizm ofislerinin nitelikli temsilcileri. Bu tür işçiler yabancı bir devlet otoritesi tarafından finanse edilmeli ve kontrol edilmelidir; ülkeleri için doğası gereği turistik bilgileri dağıtmak veya yayınlamak için ABD'ye geliyor olmalılar.
 7. Doğası gereği endüstriyel veya teknik bilgileri yayan işçiler.

 

Bir gazeteci basınla ilgili faaliyetlerde bulunmak için ziyaretçi vizesi 

kategorisini kullanabilir mi?

Vize Muafiyet Programına (VWP) katılan ülkelerin yabancı uyruklu vatandaşlarının, yukarıda açıklandığı gibi gazetecilik niteliğinde bir faaliyette bulunmak üzere ABD'ye girmek için bu tür vize muafiyet programlarını kullanmaları yasaktır. Herhangi bir yabancı uyruklu, basın, gazetecilik veya haber toplama, dağıtım veya yayıncılıkla ilgili bir faaliyete katılmak için ziyaretçi vizesiyle ABD'ye girmeye çalışamaz. Bu tür kişiler, bu tür faaliyetleri yasal olarak üstlenmek için medya I vizesi almalıdır. Bu tür bir faaliyette bulunmak için VWP veya bir ziyaretçinin vizesiyle ABD'ye girmeye çalışırsanız, girişiniz reddedilebilir ve gelecekte ABD'ye kabulünüzü etkileyebilecek ciddi sonuçlar doğurabilecek özet kaldırma işlemine tabi tutulabilirsiniz.

 

ABD'ye kabulünüz reddedildiyse, özel koşullarınızı görüşmek için deneyimli Columbus göçmenlik avukatlarımızla iletişime geçin. Geçmişte ABD'deki giriş sorunlarını çözdük ve yaşanan zorlukları azaltmak için müşterilerimizin davalarının gerçeklerini ve geçerli düzenlemeleri dikkatlice değerlendirdik. Medya personelinin toplantılara veya konferanslara katılmak için VWP veya B vize kategorilerini kullanmalarına izin verilir; dokuz günü geçmemek üzere bu tür etkinliklerde söz veya ders verebilirler. Buna ek olarak, medya çalışanları, medya ekipmanı satın almak veya yayın haklarının satın alınması için pazarlık yapmak amacıyla ABD'ye gelebilirler.

 

Başvuru Süreci

Yabancı uyruklu kişi üzerinde yargı yetkisine sahip ABD Konsolosluğu'na bir medya (I vizesi) başvurusunda bulunulur. Medya vizesine (I vizesi) başvurmak istiyorsanız, Columbus Ohio, Cleveland Ohio, Southfield Michigan ve Washington, D.C.'de ofisleri bulunan Shihab & Associates Hukuk Bürosu'ndaki deneyimli göçmenlik avukatlarıyla iletişime geçin. Yetkili avukatlarımız kimlik bilgilerinizi inceleyecek ve gerekli belgelerle ilgili olarak size tavsiyelerde bulunacak ve sizin adınıza uygun ABD konsolosluk memurlarına iyi belgelenmiş bir başvuru sunacaktır. Başvurunuz gönderildikten sonra, medya vizesine uygunluğunuzu gözden geçirmek için bir konsolosluk görevlisi ile görüşmeye çağrılacaksınız. Medya vizeniz (I vize) reddedildiyse, başvurunuzu inceleyebilmemiz ve özel durumunuzu analiz edebilmemiz için bizimle iletişime geçin.

 

Bakmakla yükümlü olunan eşler ve çocuklar

Asıl medya vizesi sahibine eşlik etmek veya katılmak için takip etmek isteyen eşler ve çocuklar, bağımlı bir medya (I vizesi) almaya hak kazanırlar. Bu vize kategorisi altındaki bakmakla yükümlü olunan kişilerin, ilke I vize sahibi ile ABD'de ikamet etmelerine izin verilir, ancak ABD'de kazançlı bir işte çalışamazlar. Bu tür bakmakla yükümlü olunan kişiler, statülerini ayrıca öğrenci vizesine değiştirmeye çalışmadan, bu vize kategorisi altındaki bir okula veya üniversiteye gitmek gibi doğası gereği eğitici faaliyetlere katılabilirler.

 

Bizimle Nasıl İletişime Geçebilirsiniz?

Bir göçmenlik meselesi hakkında sorularınız varsa ve/veya bu süreçte yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen göçmenlik avukatlarımızla iletişime geçin veya bir avukatla görüşmek için size en yakın ofiste Shihab & Associates Hukuk Bürosu'nu arayın. Columbus Ohio, Cleveland Ohio, Southfield Michigan ve Washington, D.C.'deki ofislerimizden dünyanın dört bir yanından müşterilere hizmet veriyoruz.

Lütfen bizimle iletişime geçin ve üstün yasal temsilciliğimizi deneyimleyin.

Why Choose Shihab & Associates?

Retaining an Immigration Attorney is an Important Decision
 • Personal and Exceptional Approach to Processing Visas and Working With Our International Clients
 • US Immigration Services Offered in Columbus, Cleveland, Southfield, & Washington DC
 • Technologically Savvy Law Firm with Implementation of Numerous Tools to Deliver Case Progress

Secure an Immigration Attorney Today

Our lawyers will individually and clearly explain the visa or green card process and will simplify the complex procedure in small, easy to understand steps.

 • Please enter your first name.
 • Please enter your last name.
 • Please enter your phone number.
  This isn't a valid phone number.
 • Please enter your email address.
  This isn't a valid email address.
 • Please make a selection.
 • Please enter a message.
 • By submitting, you agree to be contacted about your request & other information using automated technology. Message frequency varies. Msg & data rates may apply. Text STOP to cancel. Acceptable Use Policy